Rok Jerzego Nowosielskiego w Wesołej

1. Inauguracja Roku Jerzego Nowosielskiego
05.02.2023, godz. 19.00
Spotkanie z Krystyną Czerni i promocja książki “Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna”
Podczas spotkania prezentowaliśmy wystawę edukacyjną przygotowaną przez Bibliotekę
w Wesołej.

Wystawa do wypożyczenia “Jerzy Nowosielski. Warszawa
i Mazowsze”

Wystawę można wypożyczyć bezpłatnie, w tym celu należy kontaktować się z Biblioteką: tel. 22 773 40 08, j.kwiatkowska@bibliotekawesola.pl

2. Prezentacja twórczości Jerzego Nowosielskiego w kościele i kaplicy z prelekcją – terminarz:
19.03.2023, godz. 13.00 – prelekcja Pawła Sadleja
23.04.2023, godz. 19.00 – prelekcja br. José Ignacio Iglesia Puig SM
21.05.2023, godz. 19.00 – prelekcja br. José Ignacio Iglesia Puig SM – NAGRANIE
04.06.2023, godz. 15.00 – prelekcja Zofii Łukomskiej-Chojeckiej – NAGRANIE
22.07.2023, godz. 13.00 – prelekcja Pawła Sadleja “Świątynia”- NAGRANIE
05.08.2023, godz. 11.00 – prelekcja Magdaleny Pielas-Witkowskiej “Oracja, Eklezja, Mądrość” – NAGRANIE
16.09.2023, godz. 11.00 – prelekcja Elżbiety Przyłuskiej “Pierwszy kwadrat” – NAGRANIE
14.10.2023, godz. 11.00 – prelekcja Vitalija Michalczuka “Dom Marzeń”- NAGRANIE
05.11.2023, godz. 14.00 – prelekcja Łukasz Hajduczenia “Teolog w malarstwie”- NAGRANIE
03.12.2023, godz. 16.30 – prelekcja Vitalija Michalczuka

Uczestnicy spotkań otrzymają publikację
w Warszawie-Wesołej”

3. CYKL SPOTKAŃ WOKÓŁ IKONY Michał Klinger wyjaśnia:
26.02. 2023, godz. 19.30 “Teologia ikony” – NAGRANIE
25.03. 2023, godz. 19.00 “Droga krzyżowa Jerzego Nowosielskiego” – NAGRANIE  26.11.2023, godz. 19.15 “Ikona Bogurodzicy w wizji mistycznej i malarskiej Jerzego Nowosielskiego”
miejsce: Parafia Opatrzności Bożej, ul. Piotra Skargi 2, 05-075 Warszawa Wesoła
Michał Klinger opowie o polichromiach Jerzego Nowosielskiego w kościele Opatrzności Bożej w Wesołej.
Michał Klinger – teolog prawosławny, dyplomata, były ambasador RP w Rumunii i w Grecji. Syn ks. Jerzego Klingera, serdecznego przyjaciela prof. Jerzego Nowosielskiego

4. Projekt prof. Alicji Palety-Bugaj: Wieczór muzyczno-literacki w hołdzie Jerzemu Nowosielskiemu “Artysta w Kościele. Tajemnica sztuki i Tajemnica wiary”
– NAGRANIE

wykonawcy:
Alicja Paleta-Bugaj – prowadzenie Sławomira Łozińska – aktorka
Aleksandra Bugaj i Christian Danowicz – skrzypce
ks. prałat Aleksander Seniuk
z udziałem ks. bp. Michała Janochy

07.05.2023, godz. 19.15

miejsce: Parafia Opatrzności Bożej, ul. Piotra Skargi 2, 05-075 Warszawa Wesoła

5. Święto Parafii Opatrzności Bożej w Warszawie Wesołej w połączeniu z festynem parafialnym, na którym podkreślimy również sztukę Jerzego Nowosielskiego.

04.06.2023, godz. 12.00 uroczysta Msza św.

Po Mszy św. festyn parafialny: atrakcje kulinarne oraz gry i zabawy integracyjne.
Biblioteka i Ośrodek Kultury przygotowali:

Wystawę edukacyjną “Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze” (Biblioteka)
Wystawę prac z warsztatów plastycznych z dziećmi (Biblioteka, prace zrealizowane pod opieką Magdaleny Krawczyńskiej)
– Wystawę ceramiki inspirowanej twórczością Nowosielskiego (Ośrodek Kultury, prace zrealizowane pod opieką Joanny Maciąg)
Warsztaty plastyczne podczas festynu prowadzi Ewa Przanowska (Ośrodek Kultury):
Na warsztatach zaprosimy do wspólnej zabawy w naśladowanie Jerzego Nowosielskiego. Stworzymy prace przy użyciu nietypowych narzędzi – do malowania zamiast pędzli posłużą nam szmatki, kijki i gąbki. Motywy zaczerpnięte z twórczości tego artysty będziemy kopiować na płócienne podobrazia przy pomocy bardzo prostej techniki przepróchy – dawnego sposobu używanego do przenoszenia wzoru na ścianę. Gotowe dzieła będzie można z dumą zabrać do domu.
Przegląd filmów dokumentalnych o Jerzym Nowosielskim (Ośrodek Kultury)

godz. 15.00 Prezentację twórczości Jerzego Nowosielskiego w kościele i kaplicy z prelekcją Zofii Łukomskiej-Chojeckiej  Uczestnicy spotkania otrzymają publikację Zofii Łukomskiej-Chojeckiej ,,Jerzy Nowosielski w Wesołej: przewodnik po kościele i kaplicy parafii pw. Opatrzności Bożej w Warszawie-Wesołej” (Biblioteka)

6. Pokaz filmów dokumentalnych o Jerzym Nowosielskim

14.09.2023, godz. 18.00-19.00

18:00 „ŚLADAMI MISTRZÓW. NOWOSIELSKI NA PODLASIU”

czas: 34 minuty, Produkcja: 2017 r., STOWARZYSZENIE ORTHNET przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, Autor filmu: Piotr Łozowik

18:35 “PRZYPOMNIEĆ SOBIE RAJ”
czas: 31 min., Produkcja: 1990 r., Video Studio Gdańsk
Zapisy od 04.09 pod nr. tel. 22 773 55 99. Wydarzenie bezpłatne.

miejsce: Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła, ul. Starzyńskiego 21, 05-075 Warszawa Wesoła

7. Koncert “NOWOSIELSKI Audiovisual”

W projekcie Artura Dutkiewicza “NOWOSIELSKI Audiovisual” malarstwo artysty jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym, skomponowanych na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu.

Kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z tradycji wschodu i zachodu, podobnie sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu.
Koncertowi towarzyszyć będą zsynchronizowane z dźwiękiem, tworzone „na żywo” przez artystę wizualnego Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie wielkoformatowych wideoprojekcji. Połączenie prezentacji dzieł malarza z kontemplacyjną muzyką tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium.
24.09.2023, godz. 19.15

8. Koncert ŚWIATŁO I CIEŃ

03.12.2023, godz. 19.15

Koncert muzyki dawnej. (Kościół)