W niedzielny wieczór, 5 lutego 2023, w kaplicy Parafii Opatrzności Bożej w Wesołej odbyło się spotkanie poświęcone Jerzemu Nowosielskiemu, połączone z promocją książki Krystyny Czerni “Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna”. Miejsce okazało się chyba najlepszym z możliwych, jako że wnętrze kaplicy oraz pobliski kościół obfitują w prace artysty: polichromie, mozaiki, witraże oraz realizacje złożonych projektów, w tym prace w zakresie konstrukcji czy aranżacji przestrzeni świątyni.

Licznie zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję posłuchać opowieści Krystyny Czerni nie tylko o Nowosielskim jako Artyście, ale też o Człowieku, o tym, kim był, jak i gdzie malował, jak odbierano i odbiera się dziś jego sztukę. Okazuje się, że dzieła Nowosielskiego nie tylko budzą zachwyt…

Krystyna Czerni zwróciła uwagę na to, jak wielką rolę odgrywa praca i zaangażowanie konserwatorów, którzy niejednokrotnie ścigają się z czasem, by dzieła malarza zachować, ocalić, uratować przed zniszczeniem. Na szczęście nie zabrakło też anegdot, historii “z przygodą w tle”. Dwugodzinne spotkanie, ubogacone projekcją fotografii, minęło bardzo szybko i żal było się rozstawać.
Książka poświęcona pracom Jerzego Nowosielskiego znajdującym się na terenie Warszawy i Mazowsza, sprzedała się bardzo szybko. Wielu z naszych Gości nie zdążyło jej kupić… Na pocieszenie dla tych, którzy publikacji nie nabyli, a chcieliby obejrzeć prace artysty, mamy dobrą wiadomość: książka będzie wkrótce dostępna w zbiorach wesołowskich bibliotek.

Spotkanie z Krystyną Czerni otworzyło cykl imprez związanych z obchodami Roku Jerzego Nowosielskiego ustanowionego przez Sejm RP. Zachęcamy Państwa do śledzenia informacji na temat kolejnych wydarzeń poświęconych artyście na stronie Biblioteki, stronie Parafii Opatrzności Bożej w Warszawie Wesołej oraz w mediach społecznościowych.

Dziękujemy Parafii Opatrzności Bożej w Wesołej za gościnność i współtworzenie spotkania.
Podczas spotkania prezentowaliśmy wystawę przygotowaną przez Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Wystawę “Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze” można oglądać do końca lutego w Bibliotece Głównej w Wesołej (ul. 1 Praskiego Pułku 31, Warszawa Wesoła).


Relacja ze spotkania: