Sto lat temu na przedpolach Warszawy doszło do krwawej bitwy, w której armia świeżo odrodzonego państwa polskiego zatrzymała wrogie siły bolszewickie. Starcie to zaliczane jest przez historyków do najważniejszych bitew w dziejach świata. Ramię w ramię z zawodowymi żołnierzami do walki stanęli ochotnicy, mieszkańcy Warszawy oraz pobliskich miejscowości i zwykli cywile.
Chcąc upamiętnić tamte wydarzenia Biblioteka wraz z grupą rekonstrukcyjną Towarzystwo Historyczne “Rok 1920” zorganizowała rodzinną grę miejską, której uczestnicy mieli za zadanie wcielić się w role rekrutów, przejść podstawowe szkolenie wojskowe i dołączyć do walk. Do gry zakwalifikowano dziesięć drużyn, których zadaniem było przejść w jak najkrótszym czasie odległość pomiędzy wyznaczonymi punktami. W każdym z punktów gracze musieli wykonać określone zadania oraz nabyć odpowiednie umiejętności. Na początku drużyny zapoznawały się z musztrą oraz poznawały techniki rzutu granatem. W punkcie drugim uczestnicy przechodzili szkolenie z walki bagnetem i opatrywania ran. Tutaj również przekazywano im zaszyfrowaną depeszę, którą należało odczytać w kolejnym punkcie. Wiadomość należało przekazać do łącznościowców, unikając jednocześnie bolszewickiego patrolu, który próbował przechwycić meldunek. W ostatnim punkcie (na parkingu przed biblioteką) gracze poznawali swój wynik i po zaprowiantowaniu mogli wyruszyć na front.
W grze miejskiej wzięli udział wolontariusze, którzy pomagali w dwóch punktach. Julia była pozorantką w szpitalu, a Konrad szpiegiem, który przez krótkofalówkę przekazywał informacje o ruchach drużyn patrolowi bolszewickiemu.
Każda z drużyn bezbłędnie wykonała zadanie. Najlepsza okazała się drużyna nr 9, której udało się uciec przed motocyklowym patrolem bolszewików i dzięki temu otrzymała dodatkowe punkty. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe przypinki i nagrody tematycznie związane z wydarzeniem. Na zakończenie mogli porozmawiać z rekonstruktorami, dowiedzieć się nieco więcej o wykonaniu i obsłudze ówczesnych karabinów maszynowych, o pracy gołębi pocztowych, o zadaniach szyfrantów, a także wykonać pamiątkowe zdjęcia z ułanami na koniach. Emocjom i opowieściom nie było końca!

Biblioteka pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom, współorganizatorom i wolontariuszom za udział i pomoc przy przygotowaniu gry miejskiej. Dziękujemy:
grupie rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne „Rok 1920″,
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku,
Ośrodkowi Działań Twórczych „Zielona”,
Pracowni „Osica Pottery” za pamiątkowe, ceramiczne żetony dla uczestników gry,
1. Pułkowi Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego,
– wolontariuszom: Konradowi i Julii – za dzielne trwanie na wyznaczonych posterunkach oraz Igorowi, który dokumentował przebieg gry.


Organizacja Rodzinnej Gry Miejskiej „Rok 1920” była możliwa dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu “Kultura – Interwencje 2020”.