200 lat urodzin Stanisława Moniuszki w bibliotece świętowaliśmy na różne sposoby. W maju br. odbyły się spektakle dla młodzieży w wykonaniu Teatru Wariacja “Staś Moniuszko”. We wrześniu i październiku zaprosiliśmy czytelników do obejrzenia wystawy o kompozytorze i twórcy polskiej opery narodowej. Materiały tworzące wystawę pochodzą ze zbiorów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, Muzeum Teatralnego Opery Narodowej i Muzeum Literatury w Warszawie.

Młodsze dzieci wzięły udział w warsztatach o Stanisławie Moniuszce przygotowanych przez pracowników biblioteki. Podczas zajęć poznaliśmy Moni i Uszko – postacie stworzone przez znanego autora książek Grzegorza Kasdepke. Razem z bohaterami poszukiwaliśmy przedmiotów ze słynnych światowych oper. Dzieci dowiedziały się co to jest opera i libretto, obejrzały fragmenty “Strasznego dworu”. Prześledziliśmy wspólnie każdy miesiąc Roku Stanisława Moniuszki w twórczości polskich artystów m.in. plakatu, malarstwa, ilustracji.
https://moniuszko200.pl/pl/biografia-stanislawa-moniuszki

Z młodzieżą na warsztatach pracowaliśmy z książką ” Hej, zagrajcie siarczyście! Opowieść o Stanisławie Moniuszce” Izabelli Klebańskiej. Każdy z uczestników zajęć wykonał swój Śpiewnik domowy.