We wrześniu zaprosiliśmy czytelników na wspólne zwiedzanie Płocka – rodzinnego miasta poety Władysława Broniewskiego.
Miasto ulokowane jest na wysokim brzegu Wisły. W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku – stolicą Polski. Prawa miejskie Płock otrzymał w 1237 roku i jest 20 lat starszy od Krakowa.
Płock ma również bogatą historię bibliotek. Pierwsze zapiski o bibliotece w Płocku związane są z katedrą i sięgają XI wieku. Pierwszą płocką biblioteką publicznie dostępną była Czytelnia Polska zlokalizowana w domu księgarza Stanisława Betleya przy ul. Królewieckiej 19. Powstała w 1906 r. i sfinansowano ją ze składek społecznych, budżetu magistratu oraz opłat użytkowników.
Obecnie w skład Książnicy Płockiej wchodzą działy pracy w gmachu głównym oraz 13 filii bibliotecznych, Biblioteka dla dzieci im. Wandy Chotomskiej i dział zbiorów audiowizualnych.
Przy ulicy Małachowskiego 1 mieści się „Małachowianka” – jedna z najstarszych szkół w Polsce (założona w 1180 r). W podziemiach średniowiecznego skrzydła budynku mieści się muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej, a w gotyckiej wieży obserwatorium astronomiczne. Absolwentami szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki, Tadeusz Mazowiecki, podróżnik Tony Halik oraz Jan Zumbach – dowódca legendarnego Dywizjonu 303.
Podczas wycieczki odwiedziliśmy również Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP w Płocku – najstarsza świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek Płocka – położoną na wznoszącym się nad Wisłą Wzgórzu Tumskim. W podziemiach Kaplicy Królewskiej spoczywają szczątki władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego oraz piętnastu książąt mazowieckich.
Kolejnym punktem wyprawy było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku. W tym miejscu 22 lutego 1931 roku s. Faustyna miała wizję Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i zażądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego.
Muzeum Mazowieckie w Płocku powstało z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiada zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne. Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często “muzeum secesji”. Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii – galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski.