W sobotę 19 stycznia 2019 Biblioteka w Wesołej zorganizowała wspólne zwiedzanie wystawy czasowej “Znaki wolności”  eksponowanej na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa jest poświęcona stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja jest bardzo duża, zajmuje aż 28 sal na trzech kondygnacjach i niemal połowę powierzchni wystawienniczej Zamku. Zgromadzono na niej ponad 500 dzieł sztuki ze zbiorów Zamku, wielu muzeów i zbiorów prywatnych. Imponuje przy tym rozmach i wielowątkowość prezentacji. Obrazy, rzeźby, instalacje artystyczne dopełniane są przez setki fotografii dokumentalnych, prezentacji filmowych, a także nagrań dźwiękowych.

Jak podkreślają autorzy scenariusza, dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury i dr Irena Kossowska, jest to wystawa o trwaniu polskiej tożsamości narodowej, a jej ramy chronologiczne to czas od wybuchu I wojny światowej do wyborów w czerwcu 1989 r.

Na wystawie spotkała nas niezwykła niespodzianka. Mieliśmy okazję obejrzeć dwa obrazy wieloletniego mieszkańca Wesołej prof. Ludwika Maciąga.