Za nami kolejne i ostatnie w tym roku spotkanie varsavianistyczne w ramach cyklu “Warszawa też jest seniorką 2016”. W grudniowy wieczór (8.12.2016) Paweł Łoś ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Złota Kaczka zaprosił nas na wirtualny spacer po Wawrze – warto tutaj zauważyć, że jest to największa pod względem powierzchni stołeczna dzielnica. Powędrowaliśmy z północy na południe dzielnicy: widzieliśmy kościoły wawerskie, unikalne budynki, pomniki czy tablice pamiątkowe poświęcone związanym z Wawrem znanym osobom – m.in. Januszowi Korczakowi, Konstantemu Gałczyńskiemu, ks. Janowi Twardowskiemu. Odwiedziliśmy cmentarze ofiar wojen, dowiedzieliśmy się o tym, że jak w wielu miejscach w Polsce tak i w Warze byli ludzie, którzy w czasie ostatniej wojny z narażeniem życia pomagali Żydom. Zwiedzanie Wawra zakończyliśmy na południowo-wschodnim krańcu dzielnicy – na Górze Lotnika, gdzie w sierpniu 1944 r. rozbił się ostrzelany przez Niemców samolot “Liberator” niosący pomoc Powstańcom Warszawskim.
W zbiorach naszej Biblioteki mamy książkę “150 lat Gminy Wawer. Vademecum krajoznawcze Wawra i okolic” (aut.: Adam Ciećwierz, Iwona Derlatka, Dorota M. Kozielska, Krzysztof Oktabiński) wydaną przez wawerską Bibliotekę Publiczną we współpracy z Urzędem Dzielnicy Wawer. Jest to bardzo ciekawe kompendium wiedzy o Wawrze ilustrowane unikalnymi zdjęciami.
Zachęcamy do lektury a potem do wycieczki – najlepiej rowerowej – wawerskimi szlakami!