W środę 10.10.18 odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki w Zielonej przy ul. Podleśnej 38. Dzięki inicjatywie i wysiłkowi Dyrektora Biblioteki w Wesołej Elżbiety Daniłowicz oraz Burmistrza Dzielnicy Wesoła Edwarda Kłosa, udało się wreszcie stworzyć i uruchomić nowoczesną oraz funkcjonalną Bibliotekę.

Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło reprezentantów warszawskiego Biura Kultury, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, wesołowskich instytucji i organizacji oraz bibliotek warszawskich. Na uroczystości pojawili się oczywiście stali czytelnicy i przyjaciele Biblioteki, bez których wsparcia i zaangażowania Biblioteka nie byłaby tak mocno bijącym sercem lokalnej społeczności. Budynek Biblioteki został poświęcony zyskując tym niejako wzmocnienie fundamentów duchowych.

Już sama bryła budynku robi bardzo pozytywne wrażenie. Dzięki innowacyjnym pomysłom Kamila Miklaszewskiego, architekta i autora projektu, wnętrze Biblioteki jest przestrzenne, jasne oraz niebanalnie zrównoważone pod względem funkcjonalności i estetyki.

Warto w tym miejscy przypomnieć, że Biblioteka w Zielonej obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Początki tej filii sięgają roku 1968 i były, oględnie mówiąc, bardzo skromne. Od niecałych 30 m2 przy ul. Warszawskiej 3, jeszcze z kaflowym piecem, wszelkimi niedogodnościami z tym związanymi, szczególnie zimą. Potem w 2006 r był lokal o wiele już bardziej nowoczesny, skomputeryzowany, choć pozostawiający wiele do życzenia, zwłaszcza ze względu na metraż i przestrzeń. Aż w końcu nastał Anno Domini 2018 i po 50 latach powstaje nowoczesny, świetnie wyposażony budynek Biblioteki, który ma spełniać ważną funkcję w przestrzeni miejskiej.

Biblioteka w Zielonej to przestrzeń nie tylko dla książek ale i dla szerokiej gamy działań kulturalnych i społecznych. I tak, oprócz korzystania z księgozbioru czy Internetu, w Bibliotece istnieje możliwość korzystania z pokoju cichej nauki / pracy.

W planach jest również organizowanie wieczorów autorskich, wernisaży czy spotkań edukacyjnych. W budynku wydzielony jest też kącik dla najmłodszego czytelnika, gdzie można spędzić miło czas z milusińskimi przeglądając nowości wydawnicze, a już wkrótce uczestniczyć w cyklicznych zajęciach dla dzieci: plastyka, szachy, gry strategiczne i wiele innych. Na wyposażeniu Biblioteki jest też interaktywna gra edukacyjno-rewalidacyjna „Magiczny Dywan”.

A nade wszystko Biblioteka gotowa jest udostępniać przyjazną przestrzeń dla inicjatyw lokalnej społeczności.

Jan Parandowski napisał kiedyś, że biblioteka jest sercem domu, parafrazując tę myśl można powiedzieć iż biblioteka publiczna jest sercem miasta. Jak każdy krwioobieg rozprowadza po organizmie to co najlepsze i najwartościowsze tak i Biblioteka w Zielonej będzie docierała ze swoją misją do każdego zakątka lokalnej społeczności, ubogacając ją i czyniąc miasto lepszym.

Zielona – coś więcej niż Biblioteka!