W związku z obchodami 100 lecia Odzyskania Niepodległości nasza Biblioteka 8.05.2018 zaprosiła czytelników do odwiedzenia wystawy “Paderewski” w Muzeum Narodowym. Jeden z ojców naszej niepodległości, wielki artysta, filantrop zapisał swoje zbiory państwu polskiemu, w tym Muzeum Narodowemu w Warszawie. Dar obejmował kolekcję sztuki wschodniej, obrazy, koncertowy fortepian Stanweya, zdjęcia i dokumenty. Ignacy Jan Paderewski był wybitnym pianistą, porywającym talentem rzesze wielbicieli, ale też patriotą, któremu sprawy ojczyzny leżały na sercu. Dzięki swej popularności i znajomości wielkich osobistości rządzących mocarstwami po I wojnie światowej walczył o sprawę Niepodległej. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przedstawia sylwetkę sławnego pianisty przez pryzmat przekazanych przez niego zabytków i pamiątek np. fotografia Królowej Wiktorii z autografem, wieńce laurowe podarowane w dowód uznania, kolekcja łyżeczek, odznaczenia. Są one pretekstem do opowieści o Paderewskim oraz otaczających go ludziach – znaczących postaciach ówczesnej sceny politycznej i artystycznej. W tle wystawy słyszymy utwory grane przez Mistrza, jego głos wzywający do budowania nowego państwa i fragment filmu z jego udziałem.