plakat

 


Hanna Dziubek została zwyciężczynią konkursu na komiks historyczny “My i nasza historia”. a oto uzasadnienie komisji konkursowej: “Grand Prix konkursu, jednogłośnie i entuzjastycznie otrzymuje komiks przemyślany, głęboki, nietuzinkowy i niejednoznaczny. Jest to niezwykle dojrzały utwór, który z powodzeniem mógłby funkcjonować jako zamknięte, gotowe dzieło, niebojące się konkurencji ze strony profesjonalnych artystów.
Na uznanie zasługuje niekonwencjonalna budowa opowiadania. Dwu-wymiar treści, ubrany w formę przy użyciu czytelnego graficznego znaku – świata czerni i świata bieli, który się przenika a jednocześnie zachowuje harmonię.
Doskonałe wyczucie napięcia, umiejętność operowania symboliką i dotykanie trudnych tematów to cechy powodujące, że komiks ten nie tylko cieszy wzrok, lecz także pobudza do głębszej refleksji. ”


Kategoria 12-15 lat

Pierwsza nagroda (Ex aequo):

„Irenka” Liwia Styś (WERKA)
Komiks, w którym równie ważne co fakty historyczne i prawdziwa biografia Ireny Sendlerowej, są emocje i nastrój. Teksty to rusztowanie, na którym, za pomocą sugestywnych rysunków, autorka buduje uniwersalną, mimo osadzenia w wojennej rzeczywistości Warszawy, opowieść o strachu, osamotnieniu, poczuciu zbliżającej się wojennej apokalipsy, a jednocześnie empatii i dobru, które są w stanie przezwyciężyć zło. Na uwagę i docenienie zasługuje umiejętność podniesienia obrazów do rangi symbolu, jak ma to miejsce chociażby w wypadku najlepszego chyba w całym komiksie kadru – tego przedstawiającego sławną kładkę w getcie. Nagradzamy wysoki warsztat w operowaniu syntezą czerni i koloru, zarówno w sylwetowym jak i tonalnym wydaniu.

„Sukcesy Polski” Jakub Bober (OCEANUS)
Autor jako jedyny w stawce potraktował temat z przymrużeniem oka, nie umniejszając jednak dokonań Polaków w dziejach. W kolejnych kadrach jego komiksu orzeł z naszego godła wciela się w znane postacie z historii Polski, a autor umiejętnie łączy ptasią aparycję z charakterystycznymi elementami wizerunku znanych postaci Cieszy zarówno doskonała selekcja materiału, jak i konsekwencja w realizacji pomysłu. Cartoonowe, zabawne rysunki ładnie współgrają z podanymi nie całkiem wprost podpisami – tworzy to wartość dodaną i napięcie między kadrami, które wciąga czytelnika w grę ze znaczeniami i przesłaniem całości.


Kategoria 9-11 lat

Pierwsza nagroda:

“Myślę Ojczyzna” (Piotr Kozioł) PIOTRKOZ
Zwycięstwo w niższej kategorii wiekowej uzyskuje komiks „Myślę Ojczyzna”, który wyróżnił się niezwykłym zrównoważeniem warstwy graficznej i ilości tekstu. Na tle pozostałych propozycji uwagę przyciągnęła przede wszystkim oryginalność scenariusza przedstawiającego księdza Jerzego Popiełuszko. Chociaż fabuła miała charakter biograficzny, to wybrane przez Autora epizody z życia bohatera prezentowały w większej mierze jego postawę, niż losy. W ten sposób Autor zaproponowała głębsze rozumienie pojęcia patriotyzm, zastępując deklaracje świadectwem życia. Niezwykłe było w tym komiksie także operowanie nasyceniem koloru, które zwiększało kontrast i wyrazistość obrazów oraz staranne, profesjonalne wykończenie wszystkich scen.


Nagroda specjalna:
„Karol Estreicher” KECZUP – Postanowiliśmy przyznać nagrodę specjalną dla komiksu “Karol Estreicher”. Autor, dużo starszy od reszty uczestników, dysponuje profesjonalnym warsztatem i doświadczeniem, więc porównywanie go z pozostałymi Konkursowiczami nie byłoby właściwe. Komiks doceniamy za dojrzałość formy, wybór ciekawej postaci i tematu oraz różnorodność użytych środków graficznych i świadomość z jaką zostały wykorzystane.