W marcu grupa z wesołowskiej Biblioteki odwiedziła wystawę czasową “Arkadia” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Na wystawie prezentowane są przeobrażenia mitu arkadyjskiego, który obecny jest w kulturze europejskiej od czasów antyku. Źródłem literackim mitu są “Sielanki” Teokryta i “Bukoliki” Wergiliusza. W poetyckiej wizji autorzy opiewali sielskie życie pasterzy na łonie natury, w otoczeniu nimf i faunów.

Motyw Arkadii rozumiany jako “miejsce błogie i rozkoszne” odnajdziemy również w perspektywie mitu Złotego Wieku, Wysp Szczęśliwych, Ogrodu Hesperyd, biblijnego Edenu czy islamskiej dżanny.

Wędrując po wystawie przechodzimy poprzez kolejne wieki. W każdej epoce dostrzec można te same marzenia i tęsknoty za szczęściem, idealną krainą, naturą dającą wytchnienie.

Ekspozycja prezentuje ponad 300 obiektów z muzeów polskich i zagranicznych. Podzielona jest chronologicznie na 9 sekcji, ukazuje wizje arkadyjskie od antyku po czasy nam współczesne.