Zapraszamy do wspólnego zwiedzania wystawy „ARKADIA″ w Muzeum Narodowym w Warszawie. Biblioteka zapewnia oprowadzanie przez przewodnika, uczestnicy opłacają bilet wstępu: 25 zł/os.

Zapisy i wpłaty do 29.02.2024 w Bibliotece Głównej (ul. 1 Praskiego Pułku 31). Informacje pod numerem 22 773 40 08.

Zbiórka – 02.03.2024 (sobota) godz. 13. 45, w holu Muzeum Narodowego w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3)

ze strony Muzeum:

“Mit Arkadii, wywodzący się m.in. z Bukolik (Eklog) Wergiliusza, to wyobrażenie świata idealnego, w którym panuje niezmienny ład, a jego mieszkańcy doświadczają błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Na wystawie zostaną zaprezentowane różnorodne interpretacje tematu, który na stałe zagościł w kulturze europejskiej. (…)

Na ekspozycji będzie można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (tapiserie, ceramikę, kostiumy). Zaprezentujemy przede wszystkim obiekty ze zbiorów MNW, ale także obrazy z innych kolekcji polskich (m.in. z Muzeum Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz muzeów zagranicznych (m.in. Musée du Louvre, Musée d’Orsay w Paryżu, Kunsthistorisches Museum Wien). “