W ramach edukacji kulturalnej Biblioteka od września do grudnia 2023 r. realizuje projekt “Przeprowadzka” we współpracy z CLXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie Wesołej. W działania zaangażowaliśmy społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli. Stworzyliśmy na potrzeby projektu we współpracy z nauczycielami i partnerami różne aktywności dla młodzieży – warsztaty: literackie, Plany-Marzenia, przyrodnicze, podcasterskie, plastyczne i teatralne.


Warsztaty literackie o przeprowadzce – podsumowanie

Warsztaty literackie odbyły się w listopadzie. Katarzyna Deptuła – polonistka z Liceum przygotowała i poprowadziła 3 zajęcia dla uczniów z klas 1-3 LO. Celem tych warsztatów była rozmowa o rzeczach ważnych dla młodych ludzi. O wartościach, które chcieliby zabrać ze sobą do nowej szkoły i też o tym, co chcieliby zostawić.

Punktem wyjścia były teksty poetyckie Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.


Uczniowie interpretowali wiersze, dyskutowali m.in. o tym jaką rolę w życiu człowieka mogą odgrywać rzeczy. Rozmawiali o tym, co symbolicznie może oznaczać przeprowadzka. Młodzież odnosiła się do doświadczeń, opisała uczucia i emocje, które zazwyczaj towarzyszą ludziom podczas przeprowadzki (niepokój i zmęczenie, ekscytacja i nadzieja).

Żywa dyskusja dotyczyła wartości, które chcieliby zabrać ze sobą po przeprowadzce (głównie: dobre wspomnienia, znajomości, zapał do pracy) oraz zostawić za sobą (stres, ścisk, brak przestrzeni).

Uczniowie chcieliby kontynuować w nowej szkole wspólne projekty (nie określili jakie), ale też  Mikołajki, spotkania klasowe, świąteczne – utrzymanie wspólnoty i dobrej atmosfery. Są zainteresowani nowymi inicjatywami związanymi z patronem szkoły – Czesławem Niemenem.

 


W pracy grupowej młodzież stworzyła własne teksty. Inspiracją do nich były wylosowane przedmioty i poezja. W jednym z przygotowanych pudełek znajdowały się różne przedmioty (np. klucze, parasolka, szalik, książka kulinarna, łyżka, sztuczne kwiaty). Uczniowie mieli zadanie wylosować jeden z przedmiotów i napisać tekst w narracji pierwszoosobowej inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej. Podczas dyskusji ewaluacyjnej uczniowie wyrazili zadowolenie z warsztatów. Zadeklarowali, że chcieliby jeszcze kiedyś powtórzyć zadanie z tworzeniem tekstów do wylosowanych przedmiotów, ponieważ ten element spodobał im się najbardziej.

 


Powstał też plakat – manifest, na którym młodzież określa ważne dla nich wartości.

 

 


Projekt “Przeprowadzka” realizuje Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa