W ramach edukacji kulturalnej Biblioteka od września do grudnia 2023 r. realizuje projekt “Przeprowadzka” we współpracy z CLXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie Wesołej. W działania zaangażowaliśmy społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli. Stworzyliśmy na potrzeby projektu we współpracy z nauczycielami i partnerami różne aktywności dla młodzieży – warsztaty: literackie, Plany-Marzenia, przyrodnicze, podcasterskie, plastyczne i teatralne.


Warsztaty Plany-Marzenia – podsumowanie

Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o marzeniach i o tym, czy warto marzyć. Będziemy rozmawiać o planach i czy warto planować. Będziemy rozmawiać o zmianie, o tym jak wpływa na nasze życie zmiana. Będziecie mieli również możliwość pomyśleć i opowiedzieć o swoich marzeniach i pragnieniach w związku ze zmianą siedziby szkoły. Jaka jest Wasza wizja nowej rzeczywistości. Te zajęcia są ważne, bo Wasze marzenia pomogą Wam, ale też społeczności szkolnej zaplanować i stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju zgodne z misją szkoły. Zmiana, która nastąpi z pewnością pozostanie w Waszej pamięci i być może będzie miała wpływ na to, czym będziecie zajmować się po ukończeniu szkoły.”

Warsztaty powstały po to, aby zatrzymać się na chwilę, porozmawiać wspólnie nad planami i o przeprowadzce. Iwona Lipska – nauczycielka, pedagożka pokazała na warsztatach powiększone plansze z planem budowanej, nowej szkoły. Uczniowie próbowali rozszyfrować plan architektoniczny szkoły. Podczas pracy w grupach młodzież analizowała plany i omawiała wykorzystanie przestrzeni, projektowała wybrane przez siebie wnętrza (meble, wystrój – dodatki) i uzasadniała swoje pomysły.

Nad planami pracowali uczniowie z kilku klas na trzech odsłonach warsztatów Plany-Marzenia. Młodzież miała określić rzeczy, które według nich są warte zabrania w nowe miejsce. Dyskutowali o tym, czego zabierać nie chcą. Efektem zajęć było poznanie potrzeb i pomysłów uczniów.

Młodzież podczas warsztatu wykazała zaangażowanie i kreatywność. Podjętej  pracy towarzyszyły: podekscytowanie, ożywione dyskusje i radość z nadchodzącej zmiany. Uczniowie mają świadomość wagi sytuacji dla tworzącej się historii szkoły i z zaangażowaniem chce ją tworzyć.

Podsumowanie ankiet:

Chcę by się zmieniło po „przeprowadzce”…

W ocenie uczestników warsztatów największą trudnością w pracy szkoły są warunki lokalowe, zbyt małe sale lekcyjne, lekcje odbywające się na korytarzach, mała ilość toalet. Duża grupa wskazała także na wyposażenie (meble), które nie sprzyja dobrej organizacji nauki, np. krzesła z pulpitami, czy ławki z małymi blatami roboczymi. Dla niektórych uczniów problemem jest także jaskrawa kolorystyka wnętrz.

Pozytywnie o szkole… (zabieramy ze sobą)

Uczniowie pozytywnie oceniają zorganizowane dotychczasowe przestrzenie do wypoczynku podczas przerw, zarówno możliwości relaksu jak i tzw. „sportowe przerwy”. Wysoko oceniają wyposażenie szkoły sprzyjające wypoczynkowi, czy aktywnościom sportowym. Ważna jest dla nich przestrzeń z dostępem do automatów z napojami i przekąskami, bufet w stołówce i możliwość spożycia ciepłego posiłku. Często pojawiały się również pozytywne informacje dotyczące zieleni w budynku szkoły. Uczniowie podkreślają potrzebę dopełnienia przestrzeni żywymi roślinami, które niejednokrotnie sami pielęgnują.

Podcasterzy znakomicie udokumentowali te warsztaty.  Pokazany plan architektoniczny szkoły zrobił wrażenie na uczniach, słychać to dobrze w podcaście “Przeprowadzka”posłuchaj.

 


Projekt “Przeprowadzka” realizuje Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa