W ramach edukacji kulturalnej Biblioteka od września do grudnia 2023 r. realizuje projekt “Przeprowadzka” we współpracy z CLXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie Wesołej. W działania zaangażowaliśmy społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli. Stworzyliśmy na potrzeby projektu we współpracy z nauczycielami i partnerami różne aktywności dla młodzieży – warsztaty: literackie, Plany-Marzenia, przyrodnicze, podcasterskie, plastyczne i teatralne.

Grupa plastyczna – podsumowanie

Do grupy plastycznej nie było prowadzonego naboru. Uczniowie, którzy byli zainteresowani takim działaniem sami zgłaszali się do nauczycielki plastyki i pedagożki w liceum – Beaty Bielskiej-Karwot, która była odpowiedzialna w projekcie za warsztaty plastyczne „Artystyczne interpretacje  piosenek Czesława Niemena”. Przygotowania do projektu rozpoczęły się w tej grupie już na początku października. Na początku młodzież została zapoznana z celami projektu “Przeprowadzka”, potem poznawali postać i twórczość Czesława Niemena.

Dzień projektowy “Przeprowadzka”

Dzień, w którym odbyło się najwięcej zajęć dla młodzieży nazwaliśmy Dniem projektowym „Przeprowadzka” – był to czwartek, 26.10.2023. Przez kilka godzin działała Otwarta Pracownia Plastyczna, gdzie młodzież tworzyła kompozycje plastyczne do muzyki, piosenek Czesława Niemena. Każdy mógł przyjść spróbować, posłuchać, coś stworzyć.

Na zajęciach podczas Dnia projektowego prowadzona była rozmowa na temat bogatej spuścizny artysty, różnych etapów twórczości oraz artystycznych zainteresowań pozamuzycznych. Kolejnym puntem warsztatów było wspólne słuchanie piosenek artysty pod kątem wyboru jednej z nich do twórczej interpretacji.

Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z techniką malarstwa akrylowego na płótnach oraz z techniką kolażu, prezentacja materiałów oraz sposobów ich wykorzystania do wykonania prac plastycznych. Młodzież tworzyła w grupach, kilka osób jedną pracę. Ważny przed pracą był podział na grupy twórcze, wybór techniki artystycznej i wspólna koncepcja.

Grupy spotykały się później jeszcze cztery razy, prowadząca udzielała porad oraz drobnych korekt. Podczas tworzenia prac młodzież słuchała utworów Czesława Niemena, prowadziła integrujące rozmowy.

W grupie plastycznej działało 21 uczniów z klas 1-4 z CLXIII LO w Warszawie.

Czekamy na wystawę, pewnie już w nowym budynku, po przeprowadzce!

Projekt “Przeprowadzka” realizuje Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.