W ramach edukacji kulturalnej Biblioteka od września do grudnia 2023 r. realizuje projekt “Przeprowadzka” we współpracy z CLXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie Wesołej. W działania zaangażowaliśmy społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli. Stworzyliśmy na potrzeby projektu we współpracy z nauczycielami i partnerami różne aktywności dla młodzieży – warsztaty: literackie, Plany-Marzenia, przyrodnicze, podcasterskie, plastyczne i teatralne.

W Liceum funkcjonuje od jakiegoś czasu koło teatralne. W projekcie chcieliśmy wzmocnić ten potencjał i zainteresowania uczniów oraz kompetencje nauczycielki prowadzącej zajęcia w tym obszarze.

Nabór do grupy teatralnej odbywał się od początku października, prowadziła go bibliotekarka szkolna, jednocześnie opiekunka koła teatralnego w LO – Sława Chodacka-Marciniak.
Do tej grupy w projekcie zgłosiło się 20 osób. Zaprosiliśmy młodzież do Klubu Kościuszkowca – partnera projektu na trzydniowe warsztaty (24-26.10.2023). Uczniowie mieli okazję pracować na deskach sceny teatralnej.

Studio Teatralne Julii Kotarskiej, które współpracowało z nami w tym zadaniu, zadbało o profesjonalizm: scenografię, wizualizacje, kostiumy, światło, muzykę. Efektem tego działania był niedzielny (29.10.2023) spektakl o Czesławie Niemenie “Kolorowy ptak” w Klubie Kościuszkowca na Placu Wojska Polskiego.

Ze strony szkolnej biblioteki: “Dziś w ramach PROJEKTU PRZEPROWADZKA rozpoczęliśmy 3-dniowe warsztaty teatralne pod czujnym okiem pani reżyser Julii Kotarskiej. Zajęcia odbywały się na prawdziwej scenie, z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem, poznaliśmy technikę pracy z mikrofonem, korzystaliśmy z zasobów garderoby i charakteryzatorni. Natomiast przede wszystkim mieliśmy niesamowitą przyjemność współpracy z doświadczoną reżyserką, która dostrzegła w nas nowe możliwości i wydobyła je na światło dzienne a raczej sceniczne. Efektem naszej pracy będzie spektakl, na który serdecznie zapraszamy do Klubu Kościuszkowca już w najbliższą niedzielę.”

Projekt “Przeprowadzka” realizuje Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
Projekt finansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.