W ramach edukacji kulturalnej Biblioteka od września do grudnia 2023 r. realizuje projekt “Przeprowadzka” we współpracy z CLXIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie Wesołej. W działania zaangażowaliśmy społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli. Stworzyliśmy na potrzeby projektu we współpracy z nauczycielami i partnerami różne aktywności dla młodzieży warsztaty: literackie, Plany-Marzenia, przyrodnicze, podcasterskie, plastyczne i teatralne.


Grupa podcasterska – podsumowanie

Do realizacji działań projektowych zaprosiliśmy nauczycieli Liceum. Magdalena Dworzyńska, nauczycielka języka angielskiego, z wykształceniem dziennikarskim była odpowiedzialna za koordynację ze strony szkoły, za prowadzenie grupy podcasterskiej, warsztaty i research oraz wsparcie przy nagraniach.

Nabór do tej grupy rozpoczęliśmy pod koniec września. Zgłosiło się na warsztaty 6 osób, w tym 4 osoby wcześniej już nagrywały z nami podcasty przy poprzednich projektach.

Grupa podcasterska rozpoczęła swoją pracę najwcześniej. Młodzież na warsztatach poznała założenia projektu “Przeprowadzka” oraz tematy dwóch podcastów, które miały powstać w ramach tego działania. Podcast dokumentujący projekt, w którym chcieliśmy usłyszeć potrzeby i opinie młodzieży  dotyczące przeprowadzki szkoły do nowego budynku. Drugie wyzwanie podcasterów to postać wybranego Patrona szkoły – Czesława Niemena.

Na warsztatach grupa podcasterska znając środowisko szkolne wymyślała koncepcję podcastów, pytania, plan działania – jak i gdzie być, aby dokumentować działania projektowe.

Uczestnicy tej grupy napracowali się najbardziej, przygotowania rozpoczęli najwcześniej, a nad efektami pracowali do ostatniego momentu trwania projektu. Do samego końca trwały konsultacje, poprawki, dogrywanie brakującego materiału i montaż podcastów.

Podcasterzy i podcasterki byli wszędzie podczas „Przeprowadzki”, dokumentowali projekt, nagrywali ciekawe sondy, zadawali dużo pytań. W rezultacie powstały dwa nowe podcasty młodzieży na kanale Coolturalna Wesoła 163. Zapraszamy do posłuchania!

– “Przeprowadzka”
– “Mam, tak samo jak ty”:
Podcasty młodzieży na kanale Coolturalna Wesoła 163:
  Youtube,   Spotify  Google Podcast  Anchor