Nocą, wiadomo, wszystkie koty są czarne, ale zimą..? Hmmm…  Okazuje się, że zimą wszystkie koty… marzną. A zwłaszcza te, które schronienia ani domu nie mają. Problem bezdomnych kotów dotyczy każdego większego skupiska ludzi, choć na co dzień jest przez większość z nas niedostrzegany. Biblioteka w Wesołej po serii konsultacji ze społecznymi opiekunami bezdomnych kotów (tak, tak, są tacy pozytywni szaleńcy wśród nas), postanowiła dopomóc ponad 500 wolno żyjącym kotom w dzielnicy Warszawa Wesoła.

Dzięki współpracy Biblioteki w Wesołej , Szkoły Podstawowej nr 172 im. Polskiej Organizacji WojskowejFundacji dla Zwierząt ARGOS, udało się stworzyć ciekawy i pożyteczny projekt. Wszystko to pod patronatem „Ochotników Warszawskich” i finansową pomocą m.st. Warszawy. Podczas czterech sesji warsztatowych ośmioklasiści zaangażowani w szkolny wolontariat zbudowali, pod okiem instruktorów z Ośrodka Koteria 88 budek dla kotów. Budki trafiły już w odpowiednie ręce i funkcjonują zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Jakby tego było mało wolontariusze uczestniczyli też w spotkaniach dla najmłodszych czytelników w Bibliotece w Zielonej (Warszawa Wesoła), opowiadając o projekcie, o wolontariacie, o kotach. Najmłodsi wraz z rodzicami licznie przybywali na spotkania przynosząc: polary na wyściółkę do budek, karmę dla kotów lub słowa uznania dla dzielnych wolontariuszy.

Niespodziewanie dla organizatorów projekt zyskał pewien aspekt międzynarodowy. Celem bowiem uatrakcyjnienia spotkań z najmłodszymi dziećmi, szaleni nieco bibliotekarze z Wesołej napisali do – jak się okazało – jeszcze bardziej szalonych bibliotekarzy z Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier i Chorwacji, z prośbą o  nagranie i przesłanie krótkiego filmiku ze swą miałczącą pociechą w roli głównej. Okazało się że „kici, kici” to żadne Esperanto. Niby kot to kot, ale w każdym kraju woła się go inaczej. Chcesz wiedzieć jak? Wpadnij do Biblioteki w Wesołej 🙂

Działanie finansowane jest ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu Ochotnicy Warszawscy.
Naszymi partnerami są: Szkoła Podstawowa nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Fundacja dla Zwierząt ARGOS, która prowadzi Ośrodek dla Kotów Miejskich Koteria.