Biblioteka Publiczna wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Wesołej zaprosiły mieszkańców na wystawę dzieł Bernarda Bellotta zwanego Canalettem.

Z okazji obchodzonej w tym roku 300. rocznicy urodzin malarza na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć (do 8 stycznia 2023) monograficzną wystawę twórcy.

Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – dwie placówki muzealne, które posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty – wspólnie zorganizowały wystawę przedstawiającą drogę twórczą i dorobek jednego z najsłynniejszych weducistów XVIII wieku. Na wystawie zgromadzono obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji.

Malarzowi zawdzięczamy przede wszystkim widoki XVIII-wiecznej Warszawy. Półtora wieku później posłużyły one za wzór do odbudowy zniszczonej wojną stolicy, m.in. Starego Miasta i Krakowskiego Przedmieścia. Wystawie towarzyszy obszerny album zawierający eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta. Album dostępny jest w zbiorach Biblioteki Głównej w Wesołej.