Wzywam cię … [do Delfiny Potockiej]
Wzywam cię w boskiej wspomnienia godzinie,
Stań tu przede mną, nim ta chwila minie —
Stań tu przede mną — lecz jak wtedy — cała
Lekkimi szaty błękitna i biała,
Z dumy ponurym na ustach znamieniem,
Z smutku na czole niewymownym cieniem,
Piękna w tym smutku i dumie zarazem —
Na pół stworzona potęgi obrazem,
Na pół nieszczęścia! — O, stań tu przede mną —
W tej samej chwili raz jeszcze bądź ze mną!
Niech głos twój słyszę, niech ujrzę twą postać,
Choćbym miał potem w wiecznym szale zostać
I wołać wiecznie: “Gdzie ona? gdzie ona,
Ta cudna moja — ta moja stracona?”
Zygmunt Krasiński (Rzym, 24 grudnia 1839)
Delfina Potocka, muza polskich romantyków, została przypomniana w czasie zwiedzania Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Opinogóra to szczególne miejsce na mapie Mazowsza. Przepiękny, wielohektarowy park, w którym możemy zobaczyć chociażby woliery z kurami jedwabistymi i bażantami, neogotycki pałacyk z XIX w. podarowany w prezencie ślubnym Zygmuntowi Krasińskiemu, dwór z wystawą “Malarstwo i rzeźba w epoce romantyzmu” oraz powozownię.
Rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Stąd też biblioteka w Wesołej wyruszyła szlakiem jednego z romantyków – Zygmunta Krasińskiego, ale nie obyło się bez niespodzianki. Otóż w parku minął nas Cyprian Kamil Norwid. Niestety śpieszył się i nie udało się z nim porozmawiać 🙂
Podczas podróży po północnym Mazowszu zwiedziliśmy również XIV-wieczny Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie zbudowany na rozległych bagnach rzeki Łydyni, dzisiaj w swoich basztach przedstawia, na sposób tradycyjny jak i multimedialny, wystawę poświęconą trzem wiekom niezależnego Mazowsza. Zamek w Ciechanowie to jedno z miejsc Szlaku Książąt Mazowieckich.
Trzecia perełka tego wyjazdu to Muzeum Pozytywizmu W Gołotczyźnie. Poznaliśmy dwie wspaniałe osoby związane z tym miejscem: Aleksandrę Bąkowską i Aleksandra Świętochowskiego. Aleksandra Bąkowska to fundatorka i założycielka w swoich dobrach w Gołotczyźnie w 1909 r. pierwszej na północnym Mazowszu żeńskiej szkoły rolniczej. W 1912 r. z inicjatywy i fundacji Aleksandra Świętochowskiego i Bąkowskiej powstała szkoła rolnicza dla chłopców. Pisarz nazwał ją “Bratne”, ponieważ każdy absolwent miał wychodzić jako “dla ziemi syn, dla ludu brat”.
To dzięki Bąkowskiej i Świętochowskiemu do cichego, nieznanego na początku XX wieku zakątka Mazowsza, po naukę przybywała młodzież wiejska z całego zaboru rosyjskiego.
Muzeum gromadzi eksponaty związane z wnętrzami dworskimi, w tym miejscu można zobaczyć na przykładzie Mazowsza, tradycje drobnej szlachty podlaskiej i kresowej.
O nasz dobry nastrój w czasie zwiedzania dbało Biuro Podróży PITUR Piotr Kociszewski.