Coolturalna Wesoła 163 – słuchaj!

Na 🎧  Youtube, 🎧  Spotify, 🎧  Google Podcast,  🎧 Anchor.


Relacja z liceum:

“Młodzież zdobywała nowe umiejętności reporterskie, poznawała trudną sztukę rozmawiania ze zrozumieniem i stawiania otwierających pytań. Czasem bywało trudno, bo jakoś tak łatwo pytać rozpoczynając wypowiedź od magicznego, zamykającego odpowiedź „czy”… a poza tym, jak tu śmiać się z rozmówcą tak, by wydawane przez nas dźwięki nie zdominowały nagrania… I tym sposobem zanim uczniowie LO otrzymali „magnetofony” i ruszyli na spotkania z nieznanym, podczas kilku zajęć wspólnie celebrowaliśmy czas: poznając się, poszukując wiadomości o naszych rozmówcach, ćwicząc tajne umiejętności. A potem… Sami Państwo zobaczcie, co nam powstało…”

więcej na stronie 163 LO

Parę słów od opiekującej się projektem Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej:

“Lubię pracować z młodzieżą na podcastami.
Trzeba się wtedy nagimnastykować, by nie narzucić swojej wizji świata, a jednocześnie pilnować profesjonalizmu.😀 
Co mnie zaskoczyło podczas wspólnej pracy?
👉 Wytrwałość i determinacja młodych. Tak długo nagrywali sondy, aż było z czego wybierać. A sondy są trudne, bo trzeba podejść do obcych i namówić do rozmowy. Dwukrotnie też wybrali się do historyka, bo zależało im na dobrym materiale.
👉 Szczerość. Gdy poprosiłam o refleksje, bo były potrzebne do narracji, nie udawali, że znają się na sztuce, mówili spontanicznie o swoich odczuciach.
Polecam ich podcasty, bo włożyli w to wiele pracy, jednocześnie utrwalając w audio opowieści o ważnych dla naszej dzielnicy postaciach. Podcasty z udziałem Małgorzaty Minchberg i Andrzeja Klimma oraz dwa podcasty przygotowane pod opieką Katarzyny Błaszczyk są już do odsłuchania.
Dziękuję Justynie i Magdalenie za zapał i wsparcie. Dobrze się z Wami pracuje i robicie naprawdę ważne rzeczy. Podcasty podcastami, a sztuka rozmowy i docenienie dźwięku zostaną w młodych na zawsze.”
Tak mówi o Coolturalnej Katarzyna Błaszczyk (opieka merytoryczna projektu):
“Te nagrania wcale nie są łatwe” – nad podcastami reporterskimi z licealistami z 163 Liceum Ogólnokształcące w Warszawie pracujemy od miesiąca.
Temat foodtrucka, w którym Ukrainki sprzedają tradycyjną ukraińską kuchnię wymyślili sami. Byli na pierwszych nagraniach, ale nie udało im się przełamać dystansu pań i bariery językowej. Nie zniechęcają się i pójdą znowu, ale wiem, że się tego nie spodziewali. Wyobrażali sobie, że pójdzie gładko.
Druga ekipa wybrała postać Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. I znowu też nie jest łatwo, bo trzeba nagrać nie tylko zwolenników, ale też przeciwników jego sztuki. W dwóch ekipach prowadzonych przez Hannę Bogoryja-Zakrzewską też będą dogrywki.
Tworzenie takiego podcastu to ciężka praca, ale najczęściej wie o tym tylko sam autor. Słuchacz słucha i wydaje mu się, że tak to się nagrało. Tymczasem zrobienie podcastu w terenie to ciężka praca.
Na szczęście są Justyna i Magdalena – wspierają uczniów i nas-dzięki!!!!☀️.
Dobrze, że są takie biblioteki Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, w których zdobywa się fajne granty na takie projekty. I dobrze, że są miasta Miasto Stołeczne Warszawa, które je finansują.”