Zdjęcie przedstawia książkę Adama Ciećwierza Osiedla Dzielnicy Wesoła na dawnych materiałach kartograficznych. Publikacja z okazji 20 lecia włączenia miasta Wesoła do Warszawy. Publikacja bezpłatna.a

W roku 2022 przypada 20-lecie włączenia miasta Wesoła do Warszawy, z tej okazji ukazała się nowa publikacja o naszej dzielnicy. Fundacja Działań Lokalnych POBLIŻE we współpracy z Dzielnicą Wesoła, która sfinansowała przedsięwzięcie, wydała książkę „Osiedla Dzielnicy Wesoła na dawnych materiałach kartograficznych” autorstwa Adama Ciećwierza.

Na spotkaniu 24.03.2022 w Bibliotece Publicznej można było dowiedzieć się jakim kluczem czytać książkę. Publikacja zawiera zarys dziejów poszczególnych osiedli dzielnicy Wesoła, słownik krajoznawczy dzielnicy Wesoła, jak i jej okolic.

Kluczową częścią publikacji są plany i mapy, które autor podczas spotkania odczytywał i interpretował bazując na swojej wiedzy historycznej i varsavianistycznej. Z materiałów kartograficznych można czerpać wiedzę na temat obszarów i miejscowości, ich rozwoju, przeobrażeń, przestrzeni dla życia, dróg i komunikacji. Plany i mapy w książce ułożone są chronologicznie. Każdy zebrany dokument kartograficzny zyskał opis autora książki. W ten sposób czytelnikom jest łatwiej korzystać z tej publikacji.

Warto podkreślić ogromny trud autora włożony w pracę nad książką „Osiedla Dzielnicy Wesoła na dawnych materiałach kartograficznych”. Poszukiwanie informacji jest pracą żmudną i czasochłonną, a w książce znalezione dokumenty – dawne plany i mapy są uporządkowane i opracowane.

Prezentowana na spotkaniu książka Adama Ciećwierza jest dostępna bezpłatnie dla zainteresowanych osób w Bibliotece Głównej ul. 1 Praskiego Pułku 31.