Spotkanie autorskie z Markiem Łasiszem - plakat.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Markiem Łasiszem 5 kwietnia 2022 r. w Bibliotece Głównej, ul. 1 Praskiego Pułku 31. Spotkanie będzie połączone z prelekcją podróżniczą na temat Wyspy Wielkanocnej, jednego z najbardziej izolowanych miejsc na Ziemi.

Promocja książki  “Wyspa Wielkanocna podróż na koniec świata” odbędzie się w 300. rocznicę odkrycia wyspy.

O Autorze:

Marek Łasisz. Autor powieści przygodowych “Dom wilka” oraz “Fenomen”. Ukończył archeologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Pracuje nad kolejnymi książkami oraz zajmuje się realizacją prelekcji podróżniczych i wykładów naukowych współpracując z instytucjami kultury.

Marek Łasisz Autor
Dom wilka / Fenomen

Wyspa Wielkanocna:

Trzysta lat temu, w roku 1722, pierwsi Europejczycy zobaczyli wybrzeże nieznanej wyspy. Zdumieni, wędrowali wśród ogromnych posągów, wzniesionych przez nieznany im lud. Od tamtej pory Wyspa Wielkanocna nie przestaje zadziwiać, a kolejne pokolenia badaczy głowią się nad rozwiązaniem jej zagadek. Dziś jednak wiemy już dużo o tej unikalnej kulturze i ludziach, którzy wznieśli megalityczne posągi. Podczas prelekcji zawierającej oryginalne zdjęcia i filmy przeniesiemy się w czasie i przestrzeni. Zobaczymy kamieniołom Rano Raraku, gdzie rodziły się giganty. Będziemy zwiedzać stanowiska, gdzie do dziś stoją słynne posągi. Powędrujemy przez niezwykły, stworzony przez wulkany krajobraz. Zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy i wejdziemy do wnętrza krateru. Zagłębimy się w jaskiniach stworzonych przez lawę. Dowiemy się skąd pochodzili pierwsi osadnicy i jak wytwarzali ogromne posągi. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy naprawdę kultura Wyspy Wielkanocnej upadła w wyniku ekologicznej katastrofy. Spotkamy także ludzi, którzy dziś mieszkają na wyspie. Poprzez zajmującą opowieść poznamy ciekawostki i fakty dotyczące jednej z najbardziej niezwykłych kultur świata.