Filia w Starej Miłośnie, najstarszej części Wesołej, powstała w 1962 roku. Jak to z większością bibliotek bywa, swoją siedzibę znalazła w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy Trakcie Brzeskim. Przez wiele lat miejsce to spełniało pokładane w nim nadzieje. Niestety nieremontowany budynek podupadał. Być może nasi czytelnicy pamiętają to miejsce. My, bibliotekarze, pamiętamy. Brak wody, toalety, hałas, przenikliwe zimno to była codzienność naszej pracy.
Nadszedł rok 2002 – dobry rok dla wesołowskich bibliotek. Biblioteka Główna dostała duże pomieszczenia w OSP w Wesołej, a Filia Nr 1 przeprowadziła się do nowego lokalu w tzw. „Centrum Pogodna” przy Jana Pawła II 25. Powierzchnia, którą otrzymaliśmy była trzykrotnie większa od poprzedniej, mieliśmy windę i podjazdy dla wózków. W bibliotece zaczęło kwitnąć życie kulturalne – biblioteka była wówczas jedyną instytucją kultury na tym terenie. W samym 2003 roku zorganizowano 6 wystaw popularyzujących twórczość mieszkańców Wesołej, były też spotkania z autorami, prelekcje…
Lata mijały, czytelników przybywało a księgozbiór wciąż się powiększał. W pomieszczeniu czytelni trzeba było postawić regały na książki. Skończyła się więc możliwość organizowania spotkań dla dzieci i dorosłych.
Naszej pracy w tej placówce towarzyszyły znane tylko nam problemy: zimna ściana od strony parkingu, konieczność dogrzewania pomieszczeń, mało światła dziennego, trudności z wietrzeniem pomieszczeń i wentylacją. Jako że biblioteka mieści się w piwnicy dopadł nas problem zalewania. Dość powiedzieć, że od 2010 roku zalało nas 6 razy i to zawsze z innej przyczyny (awaria wodociągów i nieszczelna studzienka telekomunikacyjna, ulewa, zniszczenie zaworów na parterze, zła izolacja chodnika, rozszczelnienie rur kanalizacyjnych, awaria w lokalu nad biblioteką). Podczas jednej z zim woda wpływała szerokim strumieniem przez ścianę. Trzeba było zrobić remont w pokoju pracy z wymianą podłogi włącznie. Z nawracającym zawilgoceniem i grzybem ściany od strony garażu walczymy od wielu lat. A że ściana jest zalewana z dużą regularnością – walka ta jest mało skuteczna, niestety
Budowa nowej siedziby dla filii Biblioteki i Ośrodka Kultury została wpisana do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. I musimy powiedzieć, że z niecierpliwością czekamy na nowy lokal na miarę warszawskiej instytucji kultury XXI wieku. Miłośnicy słowa pisanego wiele razy dają nam do zrozumienia, że życzą i sobie i nam, by czas oczekiwania był jak najkrótszy.
Wiele wskazuje na to, że ten czas się przedłuży, dlatego uważamy, że trzeba rozważyć przeniesienie placówki do bezpiecznego miejsca, by chronić dobro wspólne mieszkańców i zabezpieczyć bibliotekę przed kolejną katastrofą. Nasze doświadczenie podpowiada, że zostawienie biblioteki w tym miejscu obarczone jest dużym ryzykiem dla pracowników, zbiorów i społeczności wesołowskiej. Biblioteka podejmuje starania o zmianę lokalizacji tej placówki do czasu budowy nowej siedziby.
Warto wiedzieć, że filia w Starej Miłośnie od kilku lat przyciąga największą liczbę czytelników w porównaniu z pozostałymi bibliotekami w Wesołej. Liczba odwiedzających placówkę i wypożyczeń zbiorów rośnie z roku na rok! Cieszy nas, że mieszkańcy Starej Miłosny i Wesołej garną się do literatury!

Bibliotekarze Biblioteki Publicznej w Wesołej