Zapraszamy na listopadowy odcinek Literackich Wiadomości!

– 02.11 – Na cmentarzu Janowickim we Lwowie odsłonięto pomnik nagrobny Stefana Grabińskiego. Po latach badań udało się ustalić gdzie spoczywa autor słynnych opowiadań grozy (“Biały wyrak”, “Demon ruchu” czy “Muzeum dusz czyśćcowych”).

– 07.11 – Nicolas Mathieu otrzymał nagrodę Goncourtów (uznawana za najbardziej prestiżowe francuskie wyróżnienie literackie) za „Leurs enfants après eux”. Powieść jest historią dojrzewania czwórki nastolatków w podupadającej Lotaryngii (kryzys lat 90. XX wieku).

– 10.11 – Laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza został Wiesław Helak za powieść „Nad Zbruczem”. Jest to opowieść o ziemiańskiej rodzinie zamieszkującej Kresy. Wyróżnienia otrzymali Marian Sworzeń za reportaż “Czarna Ikona. Biełomor. Kanał Biełomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa” i Piotr Zaremba za “Zgliszcza. Opowieści Jałtańskie”.

– 12.11 – Zmarł Stan Lee współtwórca sukcesu wydawnictwa komiksowego Marvel (oraz takich postaci jak Spiderman, Daredevil, Hulk czy Thor). Miał 95 lat.

– 14.11 – Powieść Stanisława Lema “Solaris” wygrała plebiscyt radiowej Trójki “100 książek na stulecie niepodległości”. 21 tysięcy uczestników wybierało najważniejszą książkę spośród tytułów zgłoszonych przez grono jurorów.

– 22.11 – Poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą naukową książkę historyczną. W organizowanym przez TVP, Polskie Radio, IPN i Narodowe Centrum Kultury konkursie nagrodzono: Witolda Bagieńskiego za „Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961”, Andrzeja Chwalbę za „Wielka Wojna Polaków”, Jerzego Łazora za opracowanie „Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski t. 1-2” oraz autorów wyboru źródeł “Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów”.

– 29.11 – Wydawnictwo Karakter zostało laureatem “Pióra Fredry”! Za najlepszą książkę roku 2018 uznano “O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” Piotra Sommera z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego.

Ciekawostki:

– Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o VAT. Od 2019 roku stawka tego podatku na ebooki spadnie z 23% do 5%. Być może doprowadzi to do obniżenia cen e-książek.

– “Opowieść podręcznej” – niedawno zekranizowana książka Margaret Atwood najprawdopodobniej doczeka się kontynuacji. Powieść będzie nosić tytuł: The Testaments. Jej akcja zacznie się piętnaście lat po po finale znanym z Opowieści podręcznej. Tym razem historia zostanie opowiedziana przez trzy bohaterki. Premiera jest zapowiedziana na 2019 rok.