Zdjecie grupowe z rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 2022.

Odjazdowy Bibliotekarz” to inicjatywa Stowarzyszenia Bibliosfera. Akcja ma zasięg ogólnopolski, jej podstawowym założeniem i celem jest promocja aktywnego wypoczynku w gronie bibliotekarzy, miłośników książek, czytelników. Osoby o podobnych pasjach mają okazję przyjemnie i aktywnie spędzić czas.

Biblioteka w Wesołej organizuje majowe rajdy od 2013 roku. Po 3 latach powróciliśmy na kolejną rowerową trasę pięknymi zakątkami dzielnicy, a okazją są obchody 20-lecia włączenia Wesołej w struktury stolicy.

Trasę ustalono we współpracy z Iwoną Bal, która pełniła rolę przewodnika rajdu, podczas rajdu opowiadała o historycznych miejscach, które po drodze mijaliśmy.

Ale od początku… Wystartowaliśmy liczną grupą (ok. 120 osób) spod Biblioteki w Zielonej. Minęliśmy Kamień Piłsudskiego i pojechaliśmy leśnymi drogami oraz 1 Praskiego Pułku do Starej Miłosny. Zatrzymaliśmy się przy Borkowskiej, by zwiedzić drewniany kościół św. Antoniego Padewskiego. Następnie Tramwajową (tędy biegła trasa konnej kolejki wąskotorowej) i leśnymi drogami dotarliśmy do Czarnego Stawu, Zielonego Ługu i barku na Dakowie.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się nad Kanałek Wawerski, gdzie Iwona Bal opowiadała o Folwarku Miłosna, jego zapleczu, a także o Trakcie Brzeskim pozostałościach po Karczmie i miejscu, gdzie stał niegdyś Dom Pocztowy.

Ze Starej Miłosny wyruszyliśmy do TKKF-u. Na mecie czekał nas cały szereg atrakcji: gorący poczęstunek, fotobudka, wielkie bańki, koło fortuny, bookcrossing, pokaz pierwszej pomocy, a także zabawa plastyczna – Kartka z Wesołowskiego lasu. Centralnym punktem imprezy było spotkanie z Iwoną Bal i premiera jej „Przewodnika rowerowego po Warszawie Wesołej” wydanego przez Urząd Dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego. Spotkanie odbyło się w pięknym anturażu tężni, której wygląd inspirowany jest starą stacją kolejową w Wesołej. Co ciekawe pomysłodawcą i autorką projektu tężni jest Iwona Bal.

Przewodnik można otrzymać bezpłatnie w naszych bibliotekach.

Wsparli nas: dzielnicowy Wydział Promocji Kultury i Sportu, TKKF Wesoła, Perun Wesoła, Plaża Wesoła, Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Miejskie. O bezpieczny przejazd zadbała Policja z Wesołej i Fundacja AT-System Group.

Dziękujemy naszym wspaniałym Czytelnikom i Przyjaciołom! Do zobaczenia za rok!

Justyna Kwiatkowska