Zapraszamy w niezwykłą podróż śladami wikingów przez malownicze krajobrazy Islandii, Grenlandii i Kanady.

Spotkanie autorskie połączy prelekcję podróżniczą autora oraz premierę książki: “Wikingowie w Ameryce. Wyprawa śladami Leifa Erikssona. Islandia, Grenlandia, Kanada”.

 

📅 15.05 – 19:00

📍 Biblioteka główna dzielnicy Wesoła – ul.1 Praskiego Pułku WP 31

🎫 Obowiązują wejściówki online – Evenea.pl

 

O książce: Jedna z największych przygód w dziejach ludzkości po raz pierwszy opisana w języku polskim. Poznaj niezwykłe wydarzenia, które doprowadziły do pierwszego europejskiego odkrycia Ameryki na pięćset lat przed Krzysztofem Kolumbem. Ilustrowana unikalnymi autorskimi fotografiami opowieść poprowadzi Cię przez islandzką krainę lodu, grenlandzką zieloną ziemię i kanadyjską Winlandię. Poznaj bohaterów, o których napisano w islandzkich sagach — szlachetnego Leifa, porywczego Eryka oraz odważne kobiety: Thjodhild, Freydis i Gudrid. Wyrusz na wyprawę śladami wikingów, przemierzaj północne krainy i dowiedz się, kto tak naprawdę odkrył Amerykę.

 

O autorze: Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Ameryce Południowej. Jest autorem książki “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych z cyklu “Dom wilka”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Plakat promujący warsztaty z mozaiką składająca się z czerwono-białych nożyczek, misiów, gwiazdek, ptaków i roślin.

Zapraszamy na warsztaty rękodzielnicze podczas których wykonamy małe filcowe gadżety – sówki, kotki i inne cudaki, które można potraktować jako breloczek, ozdobę przy torebce lub broszkę. Wykonanie maleńkich filcowych cudaków zajmie niewiele czasu.

Zapraszamy każdego – nie musisz mieć doświadczenia! Materiały? Kolorowy filc, igły, nici, nożyczki – wszystko zapewniamy. Zapraszamy również osoby które dopiero zaczynają swoją przygodę z rękodziełem – warsztaty są świetną okazją, by spróbować czegoś nowego w przyjaznej, twórczej atmosferze!

  • Biblioteka Publiczna dzielnicy Wesoła, filia w Starej Miłośnie. ul. Jana Pawła II 25.
  • 17 maja godzina 10:00
  • Obowiązują zapisy online. Warsztaty dla osób powyżej 16 roku życia. – Evenea.pl

Warsztaty to nie tylko okazja do stworzenia czegoś unikalnego, ale też do relaksu i wspólnego spędzenia czasu. Będziemy szyć, śmiać się i cieszyć kreatywnym działaniem – serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do Filii nr 2 w Zielonej na drugą część z serii wiosennych kiermaszów książkowych!
Czekać będzie na Was mnóstwo świetnych książek w cenach których nie znajdziecie nigdzie indziej. To doskonała okazja do uzupełnienia swoich domowych biblioteczek 😉

Kiermasz potrwa od 6 do 16 maja a w godzinach otwarcia biblioteki:

  • poniedziałek 11.00 – 19.00
  • wtorek 11.00 – 18.00
  • środa 10.00 – 16.00
  • czwartek, piątek 11.00 – 18.00

Termin kiermaszu w Starej Miłośnie podamy niedługo.

Dochód ze sprzedaży w całości przeznaczony zostanie na cele statutowe biblioteki.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
1. Celem Kiermaszu jest promocja czytelnictwa i sprzedaż książek wyłączonych ze zbiorów i zasobów Biblioteki.
2. Nie ma możliwości sprzedaży książek przez uczestników kiermaszu.
3. Za sprzedaż odpowiada wyłącznie bibliotekarz, który posiada kwitariusz i wypisuje kwit za sprzedaną książkę lub książki.
4. Czytelnik może przynieść swoje książki do sprzedaży, ale oddaje je bibliotekarzowi obsługującemu stanowisko, który decyduje o cenie książki i wystawia ją na sprzedaż.
5. Za oddane na kiermasz książki czytelnik nie otrzymuje zapłaty.
6. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele statutowe biblioteki.
7. Cena książki wynosi minimum 1 zł, maksimum 10 zł.

Królowa Elżbieta II, James Bond, piękne kobiety i urocze dzieci – oto galeria postaci, które można zobaczyć na najnowszej wystawie w Bibliotece w Zielonej.

Zapraszamy do oglądania obrazów malowanych w technice olejnej. Znajdziemy tu, między innymi, prace inspirowane twórczością impresjonistów np. Edouarda Manet i współczesnego twórcy Fabiana Perez.

Autorem portretów jest Andrzej Świętosławski, który tak pisze o sobie i swojej twórczości:
„Nie mam formalnego wykształcenia artystycznego, jestem samoukiem, dużo nauczyłem się z internetu.
Od najmłodszych lat lubiłem rysować. W szkole podstawowej pomagałem moim rówieśnikom na lekcjach plastyki, za „słodką nagrodę” malowałem im rysunki, za które dostawali dobre oceny.
W okresie kiedy dorastałem – lata siedemdziesiąte, studia plastyczne nie były popularne i mile widziane przez rodziców, dlatego skończyło się na Akademii Rolniczej w Warszawie. Później była praca, rodzina, dzieci i prywatne biznesy – w tym okresie kompletnie nie było czasu na „większe malowanie”.
Dopiero teraz, przez ostatnie kilka lat, już będąc na emeryturze, mając dużo wolnego czasu mogłem się poświęcić mojemu hobby i malować kiedy mam na to ochotę. Zaczynałem od szkiców w ołówku, akwareli i akrylu – teraz maluję już praktycznie tylko w technice olejnej.”

Prace można oglądać w Filii nr 2 w Zielonej od 6 maja, do 13 czerwca 2025 roku.