Olga Tokarczuk została uhonorowana literackim Noblem za 2018 rok! W swoim uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Biblioteka Główna w Wesołej zaprosiła klasy 4-6 na lekcje o polskich noblistach w dziedzinie literatury. Na początku rozmawialiśmy o Alfredzie Noblu, o historii nagrody Nobla i w jakich dziedzinach jest przyznawana.  Przypomnieliśmy polskich pisarzy wyróżnionych tą prestiżową nagrodą: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Za pomocą katalogu bibliotecznego szukaliśmy książek naszych wybitnych literatów, następnie uczyliśmy się, jak znaleźć wybraną książce na półce.

Uczestnicy lekcji obejrzeli fragment programu o literaturze – “Czytanie to awantura”. W filmie zaprasza widzów do oglądania prywatnej biblioteki i poznawania literackich fascynacji sama Olga Tokarczuk.