Praktycznie przez miesiąc czytelnicy Filii Nr 1 nie mieli dostępu do swojej placówki. Przyczyną było jej zalanie w dniu 23 września. Na skutek awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej budynku został zalany lokal nad biblioteką, a woda po przeniknięciu przez strop przedostała się do pokoju pracy oraz do wypożyczalni. Wskutek nagromadzenia wilgoci w ścianach, podłodze, suficie i zbiorach w bibliotece pojawił się grzyb. Z zawilgoceniem i zagrzybieniem w tej placówce borykamy się od lat. W czerwcu br. było przeprowadzone ostatni raz odgrzybianie. Na podstawie przeprowadzonych badań mykologicznych po ostatnim zalaniu stwierdzono wysokie stężenie szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji, w związku z czym konieczne było przeprowadzenie prac konserwatorsko-remontowych. Pomieszczenia biblioteki oraz zbiory zostały odgrzybione, osuszone przy użyciu specjalistycznego sprzętu: oczyszczaczy powietrza, ozonatorów, lamp UV. Pokój pracy bibliotekarzy, który w wyniku zalania ucierpiał najbardziej, został gruntownie wyremontowany. Konieczność przeprowadzenia powyższych prac wymusiła zamknięcie biblioteki na 3 tygodnie (8-26 października).

Czytelnikom dziękujemy za wyrozumiałość i cierpliwość!