Biblioteka zaprosiła czytelników do odwiedzenia Zachęty i obejrzenia wystawy sztuki współczesnej. Dwoje artystów o światowej sławie, inne środki przekazu, podobne przesłanie dotyczące doświadczeń przemocy.

Liliana Porter – wybitna argentyńska artystka o wrażliwości na aktualne i historyczne problemy społeczne po raz pierwszy pokazała przekrojowo swoją twórczość w Polsce. Poruszający cykl ”Prace Przymusowe”ma przesłanie globalne. Wyzysk, praca ponad siły ludzi pozostawionych bez prawa decydowania o sobie i konsumpcyjne korzystanie z jej wytworów w innej części świata to tematy inspirujące do refleksji.

Jej styl kształtował się od lat osiemdziesiątych XX wieku, kiedy to zaczęła włączać do instalacji stare zabawki, kiczowate figurki, pamiątki, czy przedmioty codziennego użytku znajdowane na targach staroci czy w sklepach z antykami. Stały się one głównymi bohaterami, modelami portretowanymi z pomocą aparatu fotograficznego, aktorami utrwalanych na taśmie filmowej historii.

Hiwa K – kurdyjski artysta, światowej sławy, którego sztuki nie można rozumieć bez kontekstu pochodzenia i drogi życiowej, jak również historii narodu z jakiego się wywodzi.

Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe” to wystawa o wojnie, która jest początkiem i spoiwem całej twórczości artysty. Wystawę zamyka instalacja, której główny element, spiżowy dzwon, powstał w Polsce z wykorzystaniem zużytych łusek po nabojach.

Na zakończenie niezwykłe ”Lalki: teatr, film, polityka”. Świat lalek teatralnych wykorzystanych nie tylko do zabawy dzieci, ale też jako element propagandy.

Spotkanie ze sztuką nowoczesną daje nam okazję do rozwoju wyobraźni, prowokuje do refleksji – serdecznie polecamy kolejne spotkania.