Grudzień obfitował w wydarzenia związane z książką, a zatem zapraszamy na literackie podsumowanie tego miesiąca!

 

– 1.12 – Do 31 stycznia 2019 r. można zgłaszać propozycje książek do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Jury będzie rozpatrywać cztery kategorie: poezja, proza, literatura dziecięca – tekst i ilustracje i edycja warszawska (varsaviana).
http://www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka_zgloszenia

– 6.12 – Poznaliśmy nominacje do Paszportów Polityki. W dziedzinie literatury wyróżniono: Łukasza Zawadę, Małgorzatę Rejmer i Olgę Drendę.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty

– 12.12 – Zrabowany podczas II wojny światowej XVII-wieczny sztambuch powrócił do Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Rękopis pojawił się się na jednej z niemieckich aukcji antykwarycznych.
https://tiny.pl/tqkmn

– 18.12 – Najnowsza książka Michela Houellebecqa ukaże się we Francji już 4 stycznia. I choć data premiery zbliża się nieuchronnie, to o nadchodzącej powieści nie wiemy prawie nic. Fanom pisarza znany jest tylko tytuł, który został zdradzony przez dziennikarza radiowego – „Serotonina”.

– 28.12 – Słynny izraelski pisarz Amos Oz zmarł z powodu choroby nowotworowej. Wielokrotnie nagradzany, uznanie przyniosły mu powieści: „Czarna skrzynka”, “Opowieść o miłości i mroku” oraz “Na ziemi Izraela”.

Ciekawostki:
– Wydawnictwo Oficyna Gdańska we współpracy z Fundacją Gdańską przeprowadziło badanie dotyczące czytelnictwa. Co najmniej książkę w roku przeczytało ok. 79% mieszkańców miasta.

– Magazyn „Forbes” opublikował listę najlepiej zarabiających pisarzy. Na miejscu pierwszym znalazł się James Patterson, na drugim J.K. Rowling, na trzecim Stephen King.
https://www.forbes.pl/…/najlepiej-zarabiajacy-pisar…/pmgt8w1