Była to niezwykła, eksperymentalna wystawa przygotowana przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w ramach projektu badawczego ,,Wielość rzeczywistości”. Wystawę współtworzyli odbiorcy, którzy uczestniczyli w fascynującej podróży po wszystkich zmysłach ludzkiego odczuwania świata.

 

W dniu 9 października 2018r. uczniowie z kl. 8A i wybrana grupa uczniów zajęć dziennikarskich z kl. 3F razem z nauczycielami, zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej m.st. Warszawa w dz. Wesoła. Na miejscu brali udział w interesujących warsztatach pt. ,,Wielość rzeczywistości. O nas i muzeum”. Każdy z uczestników mógł aktywnie wykreować własną ścieżkę zwiedzania i pozostawić swój ślad poprzez pamiątkę rodzinną, spisaną opowieść albo inny  przedmiot, będący zapisem jakiejś historii. Swoje widzenie świata można było przedstawić w dowolnym miejscu ekspozycji. Specjalni obserwatorzy – edukatorzy bacznie przyglądali się zwiedzającym, a zebrane refleksje wykorzystają do stworzenia ekspozycji, również interaktywnych w Muzeum Józefa Piłsudzkiego w Sulejówku.

 

Na miejscu na uczniów naszej szkoły czekały  przeróżne eksperymenty, przy których musieli wykazać się kreatywnością. Każda grupa losowała jedno stanowisko z kilku przygotowanych. Na przykład stanowisko, które nosiło nazwę „Rozmawiam”, składało się z przeźroczystej szyby, po której zwiedzający musieli rysować, aby się porozumieć. Warunkiem było, że nie mogli się komunikować w żaden inny sposób. Podczas wykonywania zadania każdy świetnie się bawił i wszyscy wymyślali rozmaite historie.

Stanowisko z makietą podpisaną ,,Konstruuję’’, przedstawiało zagospodarowanie przestrzeni wokół muzeum, które ma powstać na powierzchni, ale także pod ziemią. Zadaniem uczniów było stworzenie projektu  na wygląd nowego muzeum. Ze zgromadzonych różnych przedmiotów np.  kawałek drewna, muszle i dwa kamienie, grupa tworzyła swój projekt według własnego pomysłu. Przy  stanowisku  ,,Czuję” , można było wyrazić swoje  wrażenia i  za pomocą bibuły przedstawić, z czym kojarzy nam się konkretny zapach.

Pani edukator z Muzeum J. Piłsudskiego prowadziła warsztaty bardzo ciekawie, wprowadziła wszystkich w temat i tłumaczyła jak poruszać się po wystawie. Zajęcia były swobodne i nikt nikogo nie upominał. Była miła i luźna atmosfera. Wystawa obudziła uczniowską kreatywność i niecodzienne postrzeganie rzeczywistości.

 

Kordian Słoński, Dominika Szlifisz, Ola Hałuszka, Ania Lipińska kl. IIIF