“Zadzwonił telefon. Zaskoczona, w pierwszej chwili nie pojęłam zaproszenia, jakie dostałam. Usłyszałam propozycję wyruszenia w podróż. Okaże się najwspanialszą, najpiękniejszą wyprawą mego życia i najtrudniejszą.” (z posłowia książki “Polowanie na Matkę”).
Propozycję napisania historii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dostała Monika Rogozińska – gość wtorkowego spotkania w bibliotece. Ojciec Marian Waligóra – przeor jasnogórskich paulinów – z okazji 300-lecia koronacji Obrazu postanowił zrobić prezent Jasnogórskiej Pani.
Monika Rogozińska to kobieta wielu profesji. Bo przecież znamy ją ze spotkania w naszej bibliotece, w czasie którego opowiadała o wyprawie na Nanga Parbat (8125 m) na przełomie roku 1997/98, której była uczestnikiem jako korespondentka Rzeczpospolitej. Owocem literackim jest jej książka “Lot koło Nagiej Damy”. Ukończyła studia polonistyczne i kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Była pracownikiem schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, ratownikiem TOPR, przewodnikiem tatrzańskim. Tworzyła dla obcokrajowców programy poznawania kultury i przyrody naszego kraju. Współzałożyciel Oddziału Polskiego The Explorers Club. Jej dziadkiem był wybitny historyk literatury prof. Julian Krzyżanowski.
Najnowsza książka przybliża nam historię nie tylko Cudownego Obrazu, ale również ludzi, którzy zawierzyli swoje życie Matce Boskiej. Opowieść rozpoczyna historia aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego. W czasie uwięzienia w Komańczy Prymas napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, które zostały uroczyście złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze z udziałem około miliona wiernych.
Wracając jednak do spotkania, Monika Rogozińska przybliżyła zgromadzonym słuchaczom wiele faktów z historii Jasnej Góry i Cudownego Obrazu. Czy wiedzą Państwo co działo się z Obrazem w czasie II wojny światowej? No właśnie nie znamy wielu historii, z którymi autorka nas zapoznała, a mogła je odnaleźć dzięki otwartym dla niej jasnogórskim archiwom. I rozmowom z wieloma świadkami historii np. Ojcem Jerzym Tomzińskim urodzonym w 1918 roku.
Spotkanie stało się okazją do poznania i usystematyzowania naszej wiedzy, którą już mieliśmy lub mogliśmy zdobyć. Trochę zadziwiła nas bibliotekarzy tak nieliczna obecność mieszkańców Wesołej, tym bardziej że w maju Cudowny Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej odwiedzi nasze parafie. Jest to ta sama kopia Obrazu, która po raz pierwszy rozpoczęła peregrynację po parafiach polskich w 1957 roku – w czasach ciężkiego komunizmu.
Na koniec chcę przybliżyć opowieść, którą Autorka zakończyła swoją książkę. “Ksiądz Piotr Glas opowiadał kiedyś na Jasnej Górze przypowieść indiańską.

Stary Indianin mówi do małego chłopca: – pamiętaj, w każdym człowieku są dwa wilki. Jeden wilk jest zły, a drugi dobry. Ten wilk zły, to są kłamstwa, oszczerstwa, seksualne używanie człowieka , poniżenie, urazy, chciwość, zazdrość… A dobry wilk, to jest prawda, miłość, życzliwość, uczciwość, nadzieja… I te dwa wilki całe życie w tobie walczą.
– Dziadku – pyta chłopiec. – A który wilk zwycięża?
– Ten, którego karmisz.”

Hanna Zieleniewska