Odjazdowy Bibliotekarz Wawer – Wesoła – Ossów 2018 – już za nami!

Impreza, zapoczątkowana przez bibliotekarzy w Łodzi, wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Wesołej. Tym razem rekreację połączyliśmy z historią. Byliśmy pod Kamieniem Piłsudskiego w Zielonej i pojechaliśmy do Ossowa do Muzeum Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 – w ten sposób włączyliśmy się w obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Bibliotekarze, czytelnicy i sympatycy rowerowych wycieczek wyruszyli w słoneczny sobotni poranek na odjazdową trasę. W asyście Policji wystartowaliśmy spod Biblioteki na Trawiastej, ulicami Wawra i Lasem Sobieskiego dotarliśmy do Kamienia Piłsudskiego w Zielonej. Tutaj wysłuchaliśmy krótkiej informacji o ćwiczeniach Polskiej Organizacji Wojskowej w tym miejscu w 1917 roku i złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów.
Przy Bibliotece w Wesołej dołączyła kolejna grupa i ruszyliśmy do celu naszego rajdu – Ossowa. Po przejechaniu ok. 8 km lasami poligonu – lekko zapiaszczeni – dotarliśmy do Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. Nie obyło się bez drobnych awarii rowerów, otarć nóg, ale pomoc techniczna i ratownik medyczny byli pod ręką w takich sytuacjach.
W Ossowie na zdrożonych rowerzystów czekały kiełbaski z grilla i ogniska oraz słodkości przygotowane przez bibliotekarzy. Mieliśmy godzinę na odpoczynek i zaspokojenie głodu. A potem zainteresowani mogli zaspokoić głód wiedzy historycznej. Jedna grupa oglądała film dokumentalny “Zwycięstwo 1920” (reż. A. Kałuszko), druga natomiast z przewodnikiem Panem Rafałem Orychem zwiedzała miejsca związane z Bitwą Warszawską. W tym czasie dzieci malowały bawełniane torby na wielkie wyjście do biblioteki! Pod namiotem Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku mogły pod życzliwym okiem Pani Beaty zrobić zdjęcie w tle z historyczną postacią sprzed 100 laty czy z pierwszym samochodem, który wówczas jeździł ulicami Sulejówka. Nie mogło zabraknąć książki na takiej imprezie – tradycyjnie więc był tzw. bookcrossing. Kto chciał mógł zabrać do domu wybraną książkę bez konieczności jej zwrotu do biblioteki. Około 15.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wesołej przez lasy poligonu.
Tym razem grupowe pamiątkowe zdjęcie zrobiliśmy na parkingu przy PKP w Woli Grzybowskiej – najbardziej wytrwali rajdowicze zostali uwiecznieni na zdjęciu i pożegnalnym filmiku.

Dziękujemy:

  • Uczestnikom rajdu – tym małym i dużym. Było nas ok. 185 osób w wieku od 2 do 72 lat! Wielki szacunek 5-letniej Alicji (z Anina), która przejechała na swoim małym rowerku całą trasę
  • Partnerom imprezy: Muzeum Ossów 1920 Wrota Bitwy Warszawskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ossowie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za życzliwą pomoc w organizacji rajdu Policji (z Wawra, Wesołej, z Warszawy z ul. Waliców) – za zabezpieczenie rajdu i bardzo dobrą współpracę z koordynatorem Remigiuszowi Malinowskiemu za opiekę techniczną na trasie przejazdu
  • Partnerom Medialnym: Wiadomościom Sąsiedzkim oraz Lokalnej. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Elizy Woźnickiej z Lokalnej, która już kolejny raz była z nami na imprezie
  • Sponsorowi – sklepowi FALA z Wawra
  • Grzegorzowi Czuchraniukowi za dokumentację fotograficzną rajdu.
  • Piotrowi Kąkolowi za pomoc przy obsłudze grilla

Do zobaczenia za rok