W ramach obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości Biblioteka zaprosiła czytelników na wystawę malarstwa Józefa Brandta w Muzeum Narodowym.

Mogliśmy podziwiać ponad 300 dzieł artysty malującego sceny inspirowane historią i literaturą polską, z których większość jest darem dla narodu w czasach odbudowującej się państwowości. Obrazy przedstawiające wielkie bitwy XVII wieku, sceny z życia codziennego mieszkańców Kresów, jarmarki, przemarsze wojsk namalowane z detalami, to dorobek niezwykle pracowitego artysty.

Dzieła Brandta cechuje rozmach, dekoracyjność, znajomość i umiejętność odtworzenia historycznego kostiumu, broni, akcesoriów wojennych, i brawurowe oddanie bitewnego zgiełku oraz dynamiki ruchu ludzi i koni. Nawiązanie do sukcesów militarnych Rzeczpospolitej w czasach rozbiorów miało szczególną wymowę w odbiorze jego prac.

Przypomnienie Brandta w ramach projektu “3×Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” to była dokonała okazja, aby poznać jego twórczość.