W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji w Bibliotece w Zielonej odbył się spektakl “Staś Moniuszko w Strasznym Dworze” (14.05.2019), w wykonaniu Teatru Wariacja. Spektakl przybliżył dzieciom dzieciństwo i młodość wybitnego kompozytora, wydarzenia zostały ukazane w niezwykły sposób – z perspektywy rodziców Stanisława Moniuszki. Przedstawieniu towarzyszyła muzyka kompozytora.  
20 maja w Bibliotece w Zielonej odbyły się warsztaty dla dzieci z cyklu “Gramy literaturę”. Niezwykła opowieść o Byczku Fernando (Munro Leaf), po raz pierwszy wydana w 1936 roku wprowadziła dzieci w świat odmiennej kultury. Oprawę muzyczną spotkania stanowiła muzyka flamenco. Dziękujemy zespołowi Od ucha do ucha!  
W sobotę (11 maja) bibliotekarze, czytelnicy i sympatycy rowerów w nieco chłodny, ale ostatecznie bezdeszczowy i lekko słoneczny poranek wyruszyli na odjazdową trasę. Wystartowaliśmy spod Biblioteki w Zielonej. Z okazji 50-lecia nadania praw miejskich dla Wesołej chcieliśmy pojeździć leśnymi i miejskimi drogami naszej dzielnicy: Zielonej, Groszówki, Starej Miłosny i centrum Wesołej. Z Wesołej pojechaliśmy do…